به نام خدا
درگذرگاه تاریخ کشورمان بوده اند کسانی که نهال دانش،فرهنگ یا حرفه ای را نهادینه کرده باشند یا دری را به سوی دانشی گشوده باشند. چه دانشمندان قرون ابتدایی وچه دانشمندان معاصر همگی بنیه علمی این مرزوبوم را قوی وقوی تر کرده اند. کسانی که خود روزگاری فرزند،خوانده می شدند،اما چنان تلاش کردند که توانستند لقب مادری یاپدری علمی را کسب کنند.
خلاصه می گویم می خواهم نگاهی بیندازم به زندگی یکی از اساطیر علمی ایران...مادر اخترفیزیک ایران
...
بانو آلینوش طریان

ایشان در تاریخ 18آبان سال 1299 در خانواده ای فرهیخته به دنیا آمدند. پدرشان (آرتو طریان) دانش آموخته رشته بازیگری از مسکو ومادرشان(وارتو طریان) در رشته ادبیات وهنر سخنوری در دانشگاه سوئیس تحصیل کرده بودند. وارتوطریان نخستین زن ایرانی ارمنی است که شعرهای فارسی را دکلمه ودر هنر نمایش فعالیت می کرد.
اما آلینوش طریان تحصیلات ابتدایی را در مدرسهٔ ارامنه و دوره دبیرستان را در دبیرستان انوشیروان دادگر زرتشتیان سپری کرد. او مدرک لیسانس خود را در سال ۱۳۲۶ از دانشگاه تهران دریافت کرد و همانجا به عنوان متصدی عملیات آزمایشگاهی دانشکده علوم استخدام شد. سپس برای بورس تحصیلی درخواست کرد ولی به دلیل زن بودن او، استادش،
دکتر محمود حسابی، با این درخواست موافقت نکرد، بنابراین آلینوش طریان به خرج خانوادهٔ خود به دانشگاه سوربن رفت و سال ۱۳۳۵ (۱۹۵۶ میلادی) از آن دانشگاه مدرک دکترا گرفت
.
او وجود پیشنهاد استادی در دانشگاه سوربن، دکتر طریان با هدف خدمت به کشورش به ایران بازگشت و در دانشگاه تهران به عنوان دانشیار ترمودینامیک منصوب شد.

او در سال ۱۳۳۸ برای شرکت در بورسیهٔ دولتی آلمان غربی در مطالعه رصدخانه خورشیدی انتخاب شد و پس از چهار ماه مطالعه به ایران بازگشت و در سال ۱۳۴۵ نقش عمده‌ای را در بنیان‌گذاری نخستین رصدخانه فیزیک خورشیدی در ایران ایفا کرد.

خانم دکتر طریان در سال ۱۳۴۳ به مقام استادی در دانشگاه تهران رسید و نخستین شخصی بود که درس فیزیک ستاره‌ها (اختر فیزیک) را در ایران تدریس کرد.

وی به زبانهای فارسی، ارمنی، فرانسوی تسلط داشته و با ترکی و انگلیسی آشنایی داشت.

آلینوش طریان بعد از ۳۰ سال تدریس، در سال ۱۳۵۸ به درخواست خویش بازنشسته شد.

واز خدمات علمی میشود به:

  • پایه‌گذاری نخستین رصدخانهٔ فیزیک خورشیدی
  • برای نخستین بار درس‌های فیزیک خورشیدی و اختر فیزیک را ارایه داد
  • طریان برای گسترش دانش و بهره‌گیری دانشجویان و ارمنیان خانه خویش را وقف کرد
  • پایه‌گذاری نخستین تلسکوپ خورشیدی

ایشان در تاریخ15 اسفند 1389در تهران دارفانی را وداع گفتند.

یادشان گرامی،روحشان شاد وراهشان پر رهرو

با نگاهی بر ویکی پدیا